kõik kategooriad

Uudised

Sa oled siin : Avaleht>Uudised

Milline on mitme levinud tekstiilkanga kokkutõmbumismäär?

Aeg: 2022-08-04 Tabamused: 21

Kanga kokkutõmbumine on kanga kokkutõmbumise protsent pärast pesu või leotamist. Kokkutõmbumine on tekstiil teatud olekus pesemise, dehüdratsiooni, kuivatamise ja muude nähtuse pikkuse või laiuse muutuste käigus. Kokkutõmbumisaste hõlmab erinevaid kiude, kanga struktuuri, kanga töötlemist erinevate välisjõudude toimel jne. Kokkutõmbumise määr on väikseimad sünteetilised kiud ja segatekstiilid, millele järgnevad villased kangad, kanepikangad, puuvillased kangad keskel. , siidkangaste kokkutõmbumine on suurem ja suurim on viskooskiud, viskoos, kunstvillane riie. Objektiivselt võttes on puuvillasetel kangastel enam-vähem kokkutõmbumise ja pleekimise probleem, võti on viimistlus taga. Seega on üldised kodutekstiilkangad eelkahanevad. Väärib märkimist, et pärast eelkahanemist ei võrdu kokkutõmbumise puudumine, vaid viitab kahanemiskiiruse kontrollile riiklikus standardis 3–4% rõivastest, eriti looduslikust kiust rõivad kahanevad. Seetõttu peaksid rõivaste ostmisel teadmised olema lisaks kanga kvaliteedile, värvile, mustrivalikule, ka kanga kokkutõmbumiskiirusele.

1. Kiud ja kudumise kokkutõmbumise mõju

Kui kiud ise imab vett, tekitab see teatud määral paisumist. Tavaliselt on kiudude turse anisotroopne (va nailon), st pikkust lühendatakse ja diameetrit suurendatakse. Tavaliselt kanga pikkuse erinevus enne ja pärast vett ning selle algne pikkus kokkutõmbumise protsendina. Mida tugevam on veeimavus, seda intensiivsem on turse, mida suurem on kokkutõmbumiskiirus, seda halvem on kanga mõõtmete stabiilsus.

Kanga enda pikkus erineb kasutatud lõnga (siidi) pikkusest ja erinevust väljendatakse tavaliselt kudumise kokkutõmbumises.

Pärast kanga vette panemist lüheneb kanga pikkus veelgi kiu enda paisumise tõttu, mis põhjustab kokkutõmbumist. Kangakudumise kokkutõmbumismäär on erinev, selle kokkutõmbumiskiiruse suurus on erinev. Kanga enda organisatsiooniline struktuur ja kudumispinge on erinev, kudumise kokkutõmbumise määr on erinev. Kudumispinge on väike, kangas on tihe ja paks, kudumise kokkutõmbumismäär on suur, kanga kokkutõmbumismäär on väike; kudumispinge on suur, kangas on lahti ja õhuke, kudumise kokkutõmbumismäär on väike, kanga kokkutõmbumismäär on suur. Värvimis- ja viimistlusprotsessis kasutage kanga kokkutõmbumiskiiruse vähendamiseks sageli koe tiheduse suurendamiseks kokkutõmbumiseelset viimistlust, kudumise kokkutõmbumiskiirust eelnevalt, et vähendada kanga kokkutõmbumiskiirust.

640

2. Kokkutõmbumise põhjused

①Kiud ketramisel või lõng kudumisel ja värvimisel, lõngakius olev kangas välisjõudude ja pikenemise või deformatsiooni mõjul, samal ajal kui lõnga kiud ja kanga struktuur tekitasid staatilises kuivrelaksatsiooni olekus või staatilises märjas lõdvestumisseisundis sisemist pinget või dünaamilises märjal lõdvestusseisundis, täieliku lõdvestuse olekus, sisemise pinge vabanemise erineva astmega, nii et lõngakiud ja kangas tagasi algolekusse.

② Erinevad kiud ja nende kangad, kokkutõmbumisaste on erinev, olenevalt peamiselt nende kiudude omadustest – hüdrofiilsed kiud kahanevad rohkem, näiteks puuvill, lina, viskoos ja muud kiud; ja hüdrofoobsed kiud kahanevad vähem, näiteks sünteetilised kiud.

③ kiud on niisutatud, kuna paisumise mõjul on vedeliku sukeldus, nii et kiu läbimõõt muutub suuremaks, näiteks kangas, sundides kangast kiu kõverusraadiuse põimumispunkti suurenenud, mille tulemuseks on lühem kangas. Näiteks puuvillakiud veepaisumise rollis, ristlõikepindala suurenes 40 ~ 50%, pikkus suurenes 1-2%, samas kui sünteetilised kiud kahanevad kuumusele, näiteks keeva vee kokkutõmbumine jne. umbes 5%.

④ Tekstiilkiud kuumuse tingimustes, kiu kuju ja suurus muutuvad ja kokkutõmbumine, jahutus ei saa naasta algolekusse, mida nimetatakse kiudude soojuskahanemiseks. Pikkuse protsenti enne ja pärast termilist kokkutõmbumist nimetatakse termiliseks kokkutõmbumiskiiruseks, üldiselt keeva vee kokkutõmbumise katseks, 100 ℃ keevas vees, kiu pikkuse kokkutõmbumise protsenti väljendatuna; kasulik ka kuuma õhuga, üle 100 ℃ kuumas õhus selle kokkutõmbumise protsendi mõõtmiseks, kasulik ka auru puhul, üle 100 ℃ auru puhul selle kokkutõmbumise protsendi mõõtmiseks. Sisestruktuurist ja soojustemperatuurist, ajast ja muudest erinevatest toimimistingimustest tulenevad kiud on samuti erinevad, näiteks polüesterstaapelkiu töötlemine keeva vee kokkutõmbumise määr 1%, vinüloni keeva vee kokkutõmbumismäär 5%, kloori spandex kuum õhu kokkutõmbumise määr 50%. Tekstiilitöötlemisel kasutatavad kiud ja selle kanga mõõtmete stabiilsus on tihedalt seotud, et anda teatud alus järelprotsessi kavandamisel.

Kangaste üldine kokkutõmbumismäär:

Puuvill 4% - 10%.

Keemiline kiud 4% - 8%.

Puuvill-polüester 3.5% - 5 5%.

Toores valge kangas 3%.

Popliin 3-4.5%.

Toimne riie 4%.

Tööriie 10%.

Sünteetiline puuvill 10%.

640 (1)

3. Kokkutõmbumise määra mõjutavad põhjused

·Toored materjalid

Kangaste toorained on erinevad, kokkutõmbumiskiirus on erinev. Üldiselt võib öelda, et niiskust imavad kiud, kiu laienemine pärast sukeldamist, läbimõõt suureneb, pikkus lüheneb, kokkutõmbumiskiirus on suur. Näiteks mõne viskooskiu veeimavus on kuni 13%, samas kui sünteetilisest kiust kanga niiskuseimavus on halb, selle kokkutõmbumismäär on väike.

· Tihedus

Kanga tihedus on erinev, ka kokkutõmbumiskiirus on erinev. Näiteks lõime ja koe tihedus on sarnane, selle lõime ja koe kokkutõmbumise määr on samuti lähedane. Kootud kanga tiheduse järgi on lõime kokkutõmbumine suur ja vastupidi, koe tihedus on suurem kui kootud kanga tihedus, samuti on koe kokkutõmbumine suur.

· Tootmisprotsess

Kanga tootmisprotsess on erinev, ka kokkutõmbumismäär on erinev. Üldiselt on kangas kudumis- ja värvimisprotsessis, kiud venivad mitu korda, töötlemisaeg on pikk, rakendatud pinge on suurem kanga kokkutõmbumine ja vastupidi on väike.

· Kanga struktuur

Üldiselt on kootud kangaste mõõtmete stabiilsus parem kui silmkoekangastel; suure tihedusega kangaste mõõtmete stabiilsus on parem kui madala tihedusega kangastel. Kootud kangaste puhul on tavaliste kangaste üldine kokkutõmbumismäär väiksem kui näokangastel; ja silmkoekangast, on lamedate varraste kokkutõmbumismäär väiksem kui soonikkoes.

·Tootmisprotsess

Kuna kangast värvitakse, trükitakse ja viimistletakse, venib masin seda paratamatult, mistõttu tekib kangale pinge. Kangas on aga pärast veega kokkupuutumist kerge pinget tõsta, seega leiame pärast pesu kanga kokkutõmbumise. Tegelikus protsessis kasutame selle probleemi lahendamiseks üldiselt eelkahanemist.

·Pesemis- ja hooldusprotsess

Pesuhooldus hõlmab pesemist, kuivatamist ja triikimist ning kõik need kolm etappi mõjutavad kanga kokkutõmbumist. Näiteks käsitsi pestud proovide mõõtmete stabiilsus on parem kui masinpestud proovide oma ning pesemise temperatuur mõjutab samuti nende mõõtmete stabiilsust. Üldiselt, mida kõrgem on temperatuur, seda vähem stabiilne see on. Proovi kuivatamise meetodil on ka suhteliselt suur mõju kanga kokkutõmbumisele.

Tavaliselt kasutatavad kuivatusmeetodid on tilkkuivatusmeetod, metallvõrguga tasapinnaline meetod, rippkuivkuivatusmeetod ja trummelkuivatusmeetod. Nende hulgas mõjutab kanga suurust kõige vähem tilkkuivatusmeetod, kanga suurust aga enim pöörleva silinderkaarega kuivatamise meetod ning ülejäänud kaks on keskel.

Lisaks võib sobiva triikimistemperatuuri valimine vastavalt kanga koostisele parandada ka kanga kokkutõmbumist. Näiteks puuvillast ja linast kangast võib triikida kõrgel temperatuuril, et parandada selle suuruse kokkutõmbumist. Kuid mitte seda, mida kõrgem temperatuur on parem, sünteetiliste kiudude puhul ei saa kõrgel temperatuuril triikimine parandada selle kokkutõmbumist, kuid see kahjustab selle toimivust, näiteks kangas on kõva ja rabe.

Tere tulemast meiega
Tere tulemast meiega

Tere tulemast meie veebisaidile. Võite meile esitada mis tahes küsimusi, mida soovite teada